2013. január 31., csütörtök

Így készül

Nem gyakori szokás, hogy egy-egy mű elkészülésének fázisait, mint "műhelytitkot" megmutassa valaki; most én mégis megosztom egy tájkép munkáinak állomásait, az érdekesség kedvéért.
Az alany egy Lorrain másolat, az "Egyitpomba menekülő szent család..." lesz.
 Először is ha megvan a kiválasztott téma, egy négyzethálós módszerrel rajzolom át a képet. Ceruzával nagyvonalakban.
 Ha kész a ceruzás vázlat, utána tollal az egészet átrajzolom, részletesen, a ceruzát pedig visszaradírozni, hogy csak a grafikai verzió maradjon fenn. Ezt újra lealapozni Gesso-val (így már összesen 3 réteg alapozó van a felületen!) Valami ilyesmi lesz, ha megszáradt:
 Ekkor kezdődik maga a festés. Általában "térben" szoktam haladni, a háttértől előre fele.

 Szééépen, apránként, előre mindig egy-egy szakaszt. Lehetőleg úgy kidolgozva, hogy később már ne kelljen belenyúlni. Az ugyanis meglátszik.
Kezdünk az előtérhez érni; itt már nem lehet mindent egy nekifutásra megfesteni. Pl.az oszlopsorra és a hídra még nem kerülnek fel a finomabb vonalak, ahhoz még száradni kell.
 Majd az előtér is megszületik. Fontos, hogy sok festéket kell (kéne:) használni, az erőteljesebb anyagszerűségtől térben is előrébb jönnek a dolgok.

Legvégül pedig felkerülnek az emberalakok is - ezeket kell a legtöbb festékkel felrakni, hogy ne vesszenek bele a közegbe, hanem kicsit kijöjjenek a képből. Egy kicsit csak:)  És ha megszáradt a kép, utána kap még egy lakkozást, fényeset. Ez részben összefogja a színeket is, a tónusokat kiegyenlíti, a sötét színeket mélyíti; és ad egy antik hatást a képnek (ez esetben ez legalábbis pozitív).
Hát így. Keret, és mehet a falra:)

2013. január 25., péntek

És egy rövidebb cikk a könyvtár honlapján

A Bíró Mihály utcai Szabó Ervin könyvtárban látható kiállítás kapcsán beszélgettünk festészetről, állomásokról, zenéről, aktualitásokról:
Szabó Ervin könyvtár cikke
Az apropó kettős, hiszen a Szabó Ervin hálózat pesterzsébeti könyvtára idén 10 éves, ennek kapcsán minden hónapban van egy-egy kiemelt programjuk, rendezvényük - ez január-februári időszakban a "XXI. századi barokk" c. kiállításom.
Másrészről magam is "jubilálok", hiszen idén augusztusban lesz 10 éve, hogy töretlenül foglalkozom a festészettel - így az idei évem kiállításainak sorát kezdtem meg a helyi könyvtárban.
Átfogó kiállítás-anyag még több is várható az év során, melyekről itt a blogon értesülhetnek először az érdeklődők!

2013. január 21., hétfő

Egy interjó 2009-ből...

Mikor 2009 őszén elindítottam a blogot, az aktuális hír a "Fényben" c. közös kiállítás volt Struha Katalin, Vári Zsolt és Balogh Tiborral. Ekkor készült az interjú Németh Krisztina jóvoltából, mely az EuroAstra oldalán volt olvasható - de a blogról már lemaradt a link.
Most utólag - érdekességképpen, mert több máshol nem elhangozott dolog is szerepel benne - teszem közzé a linket:
Az EuroAstra interjúja

2013. január 17., csütörtök

Aktuális kiállítás - Pesterzsébeten!

Viszonylag hamar ismét meghívást kaptam egy kiállításra - most egy új helyszínen, a Szabó Ervin hálózat XX. Bíró Mihály utcai könyvtárába. A tárlaton 16 db festményem látható, főleg a tájképek sorozatából, és a még szállítható méretű kamarazenésekből:)




A kiállítás megtekinthető február 28-ig;
Nyitvatartás hétfő - szerda - péntek: 13-19 óráig;
csütörtök - szombat: 8-14 óráig; kedd: zárva.

"Acis és Galatea"

Vagy teljesebben "Acis, Galatea és Polifemos". Ahogy azt Händel is megzenésítette két külön oratóriumában is. Ez is egy másolat, de ciki, nem tudom, ki az eredeti szerzője. Igaz nem barokk, hanem valami késő XIX. sz-i neoirányzat képviselője az illető.
A bejegyzés kicsit megkésett, mert már tavaly júniusban készen volt a kép, és szerepelt is a Csilis kiállításon.... de ami késik, nem múlik:)
70x100, olaj, vászon.
Továbbá meg kell jegyeznem a fotós nevét is (aki a "Hetero Consort", az "Egyiptomba menekülő szent család...", "Triószonáta" c. képeket örökítette meg - és még 75 másik, korábbi festményemet is): Ritzl-Nagy Krisztina

Ja, és ha már Händel! A zenei feldolgozása sem utolsó ennek a témának. A linken a Polifémosz nevű küklopsz egyik áriája hallható - külön figyelmet érdemel a hangterjedelme, és a regiszterváltások brilliáns megoldása:    http://youtu.be/RcbBhqe-uFY

Újra zenélünk!!:)

Éppen csak befejeztem a Hetero Consortot, de már érlelődött az igényem újabb barokkos zenélős témára. Kapóra is jött, hogy augusztus végén beugrottam vendégszerepelni egy színdarabba, a Szent Erzsébet Főplébánia ifjúságával - és a darabhoz nagyon jó kis jelmezek, ruhák álltak rendelkezésre, úgyhogy gyorsan össze is szerveztem egy fotósorozat készítést. Ebből egyelőre a "Triószonáta" c. festmény született meg, de még várható további alkotás is.
A modellek Simon Krisztina (csembaló) és Elekes Kata (viola da gamba), Barnabás (hegedű) pedig már lassan bevonul a művészettörténetbe, annyit ábrázoltam:)
60x80, olaj, fa.

Még egy...

Ez meg megint egy Hackert: "Montesarchio látképe". Ha minden igaz.

....

A második ilyen "vázlat" téma szintén Calude Lorrain, de prózaibb címe van: "Olasz tengerparti táj".
Szintén 24x30, olaj, vászon.

Vázlat sorozat...

Karácsony ünnepére több helyre kisméretű "vázlatos" festmény talált gazdát. Ezek 24x30 cm-esek, és talán egyszer majd nagyobb kidolgozásban is megszületnek. Az első egy Claude Lorrain téma, a címe asszem "Apolló és a küménei Szibilla". Ja...

"Az Egyiptomba menekülő szent család pihenője"

No, ennek legalább volt rendes címe is. Sőt, nagyon komoly "eredetije". Talán túlságosan komoly is.
Claude Lorrain.
Amúgy 32x64 cm, olaj, fa.

Folytatódik a tájkép sorozat...

Ha minden igaz, a 16-os sorszámmal, de már nem i vagyok benne biztos.
36x46 cm, olaj, fa.
És még mindig Hackert a minta...:)

"Hetero Consort"

A cím talán nem is szorul magyarázatra: A HS valaha volt összes tagja egy festményen, különböző szerepekben. Ballról jobbra, szerepek szerint:
Verseau bíboros - Bodnár Csaba (ütőhangszerek)
Exécutif D'irondell báró:  Rahner Márton  (ének, gitár)
Survivant D'Concordia grófja - Daczi Barnabás  (ének, gitár)
Baronne Winnie l'Ourson - Bosánszky Ivett (hegedű vokál)
Comtesse Mur d'escalade  - Tóth Szilvia  (hegedű, vokál)
Mademoiselle Fräulein Violoneux - Huszka Fruzsina (hegedű)
Demoiselle большой - Nagy Anna Júlia (hegedű)
Marquis D'esmtk - Egri Sándor (basszusgitár, billentyű)
Lutin, a lakáj - Balog Péter (dob, ütőhangszerek)
Comte La batteur - Tóth Miklós (dob)
Brillant Gabriel von Esterháza (bőgő, billentyű, Stick)

A "helyszín" a Festetics kastély tükörterme, bár a kompozíció fiktív. 120x160 cm, olaj, fa.
Egy nyárra pont elég munka....:)